۲۵
اردیبهشت

ستون سنگی چیست ؟ همه چیز درباره ستون سنگی

ستون سنگی چیست ؟ و چه کاربردهایی دارد؟

ستون سنگی چیست ؟ این سازه به صورت یک سازه عمودی و تنها که از جنس هایی متفاوتی ساخته شده است که متداول ترین آن سنگ است که در ادامه باهم بررسی میکنیم.
این سازه د رمعماری و ساخت ساز استفاده می‌شود که در هر بخش کاربرد های منحصر به فردی دارد و در نظر داشته باشید که ستون دربعضی از ساختمان ها یک المان ضروری است که باعث شده از اهمیت بالایی برخوردار باشد.

مدل های ستون سنگی
انواع ستون

ستون سنگی در معماری

یک عنصر ساختاری که از طریق فشرده سازی ، انتقال و حمل فشار هایی بالایی به ساختار زیرین است،
البته در معماری ستون می تواند هیچ باری را تحمل نکند و فقط برای زیبایی و نما باشد که ما بهترین نوع ستون ها را برای زیبایی و نما خانه شما تولید میکنیم.

ستون سنگی سفید
نمای سنگی خانه

ستون های سنگی برای نما ساختمان

کارخانه سنگ آرکستون ۱۵ سال است که در تولید ستون های سنگی خوش درخشیده و توانسته نظر مشتریان را جلب کند . چرا؟
به دلیل اینکه در کارخانه آرکستون از بهترین تکنولوژی ها برای ساخت ستون های سنگی استفاده می‌شود و همچنین کارخانه آرکستون دانش روز مهندسین و معماران برتر کشور استفاده می‌کند.

خرید ستون سنگی

در ادامه مدل هایی از ستون های سنگی تولید شده توسط کارخانه آرکستون را مشاهده می‌کنید.


طرح های ستون سنگی

 • ستون دوریک
 • ستون کرینتی
 • پیل‌پا
 • پالار
ستون دوریک

ستون سنگی از نظر زیبایی

معماران برای زیباتر شدن نما ساختمان ها از ستون های سنگی استفاده میکنند شما هم می‌توانید برای زیبا تر شدن نما خانه خود از ستون های سنگی استفاده کنید .
همین حالا میتوانید سفارش خود را ثبت کنید. وبا قیمت منصفانه در سریع ترین زمان تحویل بگیرید.

تاریخچه ستون های سنگی

ایمهوتپ معمار مصر باستان برای اولین بار از ستون سنگی استفده کرد که در زمان ۲۶۰۰ سال قبل از میلاد رخ داده است. او اولین مهندس و معمار و پزشک است که نامش در تاریخ ثبت شده است . ولی آرامگاه او هنوز مشخص نیست و از کسانی بود که تندیس و یا مجسمه اش همراه با فرعون زمان خودش ساخته شده است با اینکه او از خانواده سلطنتی نبوده است.
بعد از خواندن این متوجه می‌شویم که ستون سنگی از زمان های قدیم در معماری باستان وجود داشته است و از عناصر ساختاری مهم درزیبایی و استحکام سازه است.
ایران باستان هم به دلیل داشتن معمارهای ماهر در زمان خودش دارای سازه ای معماری با اوج هنر می‌باشد که در این سازه هم از ستون های سنگی استفاده شده است.
یکی از بهترین مثال ها برای این موضوع ستون های سر به فلک کشیده تخت جمشید است.
ستون های سنگی فاخر ایران باستان در عصر هخامنشیان در تخت جمشید دیده می‌شود که در معماری باستان یک پدیده بی‌نظیر است و اکثر باستان شناسان متعقدند که ایران باستان دارای معماری منحصر به فردی است و همچنان هم بعد ار دوران باستان ستون های سنگی در زمان حال هم استفاده می شود.
بی شک بدون وجود ستون های سنگی بزرگ وغول پیکر امکان ساخت این سازه وجود نداشت و با اینکه زمان های زیادی از کشف تخت جمشید می‌گذرد هنوزم ستون هایش از استحکام بالا برخوردار است .
یکی از مهم ترین ویژگی که باعث شده از ستون در ساختار قصر ها شود همین استحکام آن است.

مشاهده کنید  چند ایده جذاب برای ساختن باربیکیو سنگی و کباب پز
ستون سنگی تخت جمشید
تخت جمشید

ستون سنگی در مهندسی و ساخت و ساز

ستون سنگی یک از روش هایی بهسازی زمین است ، از ستون های سنگی برای کاهش فشار روی زمین و افزایش ظرفیت تحمل باراستفاده می شود.
آنها همچنین به عنوان نقاط تخلیه منافذ یا فشار آب عمل می کنند ، که باعث سرعت بخشیدن به فرایند ادغام خاک می‌شود.
ستون های سنگی به ویژه در بهبود پایداری شیب و جلوگیری از انحراف ، خمیدگی و پیشاب شدن با افزایش مقاومت در شکاف زمین موثر است.

چرا به ستون سنگی نیاز داریم؟

ستون سنگی برای جا‌به‌جا کردن لرزش وانتقال آن کاربرد دارد ، همان طور که در بالا اشاره شد یک نوع فرآیند برای بهبود و بهسازی خاک است ولی برای ساخت و ساز به تنهایی کافی نیست .
ستون های سنگی به عنوان شمع های گرانول نیز شناخنه می ‌شود. و از سنگ های جمع شده که به صورت عمودی در یک سوراخ قرار گرفته شده است گفته می‌شود
عمق این سوراخ بین ۱۵ تا ۲۰ متر با قظر 0.6 تا 1.0 متر ساخته می‌شود که درهر بنایی متفاوت است .

نحوه نصب ستون سنگی
نحوه نصب ستون سنگی

ویژگی اصلی ستون سنگی در مهندسی چیست ؟

 • مقاومت برشی را افزایش می دهد
 • تراکم پذیری خاک اطراف ستون را کاهش می‌دهد

روش طراحی ستون های سنگی چیست ؟

 1. تعیین ضریب بهبود اساسی
 2. تعیین فاکتور های مهم در رابطه با بهبود و بهسازی
 3. پیدا کردن مکان های کنترل برای سازگاری
 4. تعیین مقدار برش خاک

ستون سنگی چطور نصب می‌شود؟

با پروب های ارتعاشی یا هواکش هوایی به داخل زمین نصب می شود که باعث ایحاد سوراخ هایی می‌شود و با سنگ ماشه یا سنگ خرد شده با مجددا توسط پروب لرزشی پر می‌شود.

نحوه نصب ستون سنگی

نقش ستون سنگی هنگام زلزله

به دلیل داشتن قابلبیت افزایش تحمل بار و افزایش مقاومت بار در برابر مایعات نقش مهم در استحکام و پایداری سازه و ساختمان دارد.
بعد از زلزله هایی که در ژاپن زخ داد و اکثر خانه هایی که با مهندسی قدیمی ساخته شده بودند نابود شدند در آن زمان مهندسان ژاپنی دریافتند که سازه های جدید با اینکه مقاوم هستند ولی از استحکام کافی برخوردار نیستنند از همین رو شروع کرده به تحقیق در مورد عوامل تاثیر گذاربر روی ستون ها که چطور می شود خام را بهبود بخشید تا به بهترین شکل ممکن فشار بالایی سازه به ساختار زیرین خاک تقسیم شود .
در زلزله های که در ژاپن رخ داده است ستون نقش بسیار مهمی در استحکام سازه داشته است.بسته به گرده و یا مستطیل بودن شکل ستون محاسبات دیگر برای فشار بالایی به ساختار زیرین موثر است.

فاکتور بهبود اساسی با فرمول heinz-j-priebes

در ادامه روش طراحی ستون های به روش مهندسی توضیح می‌دهیم

فرضیات

 • ستون بر روی یک لایه سفت و سخت است
 • مواد ستون غیر قابل فشرده است
 • از تراکم عمده ستون و خاک صرف نظر می شود.

با این فرضیات ستون سنگی تحمل بار را دارد

فرمول بهبود اساسی خاک برای ستون سنگی چیست؟

با فرمول زیر تعیین می شود

جایی که

و

محسابه می شود

منبع